פרוזה מהחיים

בהנחיית הסופרת שני הדר

  • 6 מפגשים
  • 21:30-19:00
  • פרונטלי

אודות הקורס

סדנת פרוזה מהחיים

כשחזרתי למקום שבו חניתי את הרכב שלי, על חצי מדרכה בתל אביב, אישה אחת ארבה לי שם ושטפה אותי בקללות וגידופים. את חלון הרכב שלי היא כיסתה בעלים יבשים, ענפים ודובונים ספוגיים, משקית החטיפים של התינוק שלה. האישה הזאת כעסה עלי מאד, הרכב שלי הפריע לה לעבור עם העגלה על המדרכה. חתיכת סיפור זה היה.

סיפורים יש בכל מקום. לנו הכותבים נותר רק להרים אותם מהרצפה, לקטוף אותם מהעצים שבשדרה, מהעגלה של האדם שעומד לפניך בסופר או משיחת הטלפון של ההוא שיושב לידך ברכבת ולא מפסיק להתווכח. מהוואטספ של המשפחה, מקבוצת הורי הגן, מהפייסבוק, הטיקטוק, וכן – גם מהזאתי שצעקה עליכם עכשיו, כי חניתם ממש ממש גרוע.
כן, הכל שם, בתוך החיים עצמם, החיים שלך. מה שנותר לנו לעשות, אם כן, הוא לדוג את הסיפורים, לספר אותם, ובעיקר לכתוב אותם.

במהלך הסדנה נעבור בדרכים שונות ומגוונות לבניית סיפור, על כל מרכיביו. נכתוב המון. נתרגל המון, בדרכים מאתגרות ויצירתיות, נקרא ונמשב יחד את הטקסטים שייכתבו בסדנה, וגם נצחק, נבכה, נאכל, נתרגש ונחפור בתוך הראש ובתוך הלב. מעולה לבעלי לב חלש ורך, ועוד יותר לקשוחים.

 

פירוט המפגשים:
מפגש ראשון– היכרות וביוגרפיה. נערוך תרגילי היכרות ותיאום ציפיות.
מפגש שני– ספר הזיכרונות שאני. נלמד איך לדלות זיכרונות שחבויים מאחורי המוח ואיך לכתוב טקסטים מתוך מקומות נסתרים מעינינו כשמרגיש שהכל תקוע.
מפגש שלישי– איזהו גיבור או גיבורה ומה הבעיה שלו? שלה? נעסוק באפיון דמות ותחקיר כבסיס לכתיבת סיפור, מתוך הבעיה והרצון של הדמות הראשית. כי גיבור שיש לו בעיה, יש לו עם מה להתקדם. ואחר כך יש לו גם סיפור טוב לספר לנכדים.
מפגש רביעי– רשימות. כי ההפך מלשכוח זה לרשום. איך כותבים רשימות בלתי נשכחות. חפצי זיכרון, רשימות ודרכים לשליפת זיכרונות, עיצוב דמויות על פי זיכרונות, מציאות או בדיה.
מפגש חמישי– גופים, פרספקטיבות ונקודות מבט. מי מספר את הסיפור שלי? על קולו של המספר, גוף הכתיבה, הסגנון, מה מותר, מה עובד? נקודות מבט של מספר, מספר יודע כל או מספר מוגבל, מספר אובייקטיבי או מעורב, כל כך הרבה להחליט, כל כך הרבה לבחור. איך בוחרים מה נכון לסיפור?
מפגש שישי ואחרון – שיר דרך. התנסות בכתיבת שירים מתוך מילים שנאספו בדרך ובמרווחים שבין מה שידוע ומה שלא. פרידה נרגשת.

על המרצה

שני הדר היא סופרת, אשת תקשורת, מרצה ומנחת סדנאות כתיבה. ספר ביכוריה "חג המשק" בהוצאת כנרת זמורה דביר, היה לרב מכר תוך זמן קצר. בימים אלה עובדת על ספר נוסף. גרה בגליל, קמה מוקדם מדי לשחות כל בוקר, נרדמת מוקדם מדי כל ערב ובין לבין לא מפסיקה לכתוב ולא מפסיקה לקרוא.

לסדנאות נוספות של המרצה לסדנאות נוספות